Son 5 yıllık döneme baktığımızda özellikle Avrupa ülkelerinde kış aylarında Rusya gibi doğalgaz üretim ve ihracatı yapan ülkelerden enerji ithalatı miktarlarında oluşan daralmalar sebebiyle insanların kış aylarında “ ISINMA “ problemleri başlamıştır. Bu durum yıllar geçtikçe artış gösterecektir.

 

Solex Therm Kombi Nedir?

Solex Therm Kombi ünitelerimiz ;  merkezi sistem ısınma sistemleri için, doğalgaz – katı yakıt – fuel oil vb. tüm sınırlı enerji kaynaklarının yerini alacak olan Yenilenebilir Enerji kaynakları ile desteklenen yeni nesil ısınma sistemidir. Tüm ürünlerimiz 24 Volt Enerji ile çalışmaktadır. Sistemlerimizin tümü Solar PV Yenilenebilir enerji kaynaklı panellerle desteklenerek “ Hybrid Teknoloji “ ile çalışmaktadır.

Ünitelerimiz , kullanılacak olan alanda mevcut peteklerin ölçü ve adetlerine bağlı olarak ayrıca alanın tek kat yada birden fazla kattan mı oluştuğuna bağlı olarak kapasite hesabı yapılan ürünlerdir.

Bu durum , yerden sulu ısıtma sistemleri içinde geçerlidir. Yerden ısıtma da kullanıla cak boru çapı – kaç mt boru kullanıldığı – alanın tek kat ya da birden fazla kattan mı oluştuğu bilgilerine bağlı olarak kapasite hesabı yapılmaktadır.

Ancak bu hesaplama yöntemini etkileyen bazı faktörler de bulunmaktadır : Alanın yalıtım kalitesi, cephe yönü ve bölgenin iklim koşulları gibi faktörlere bağlı olarak ısı değer ihtiyaçları değişiklik gösterebilir.

Klasik kombi ile ısıtma sistemlerinde radyatörlere uygun kombi ya da kombiye uygun radyatör seçimi gerekmektedir.Örneğin radyatör uzunluğu 5 ile 9 metre arasında ise kombi gücünün 24 kW ; 9 ile 13 metre arasında ise 31 kW ; 13 metre ve üzeri ise 35 kW olması önerilmektedir.  

Solex Therm Kombi sistem ürünlerimizde, aynı mantık üzerinden yürüyen bir çözüm yaratmaktadır. Sisteme bağlanacak olan petek sayısına ve petek ölçülerine bağlı olarak sistem içerisinde kullanılacak ısı kazanı hacmi belirlenmekte ve sonrasında bu kazanın “kcal “ cinsinden enerji ihtiyacı belirlendikten sonra “ Therm Ped Isıtma “ sağlayan teknolojimizin adet ve gücü belirlenmektedir.

Solex Therm Kombi sistemlerimizde , kullandığımız otomasyon kontrol ünitemizde Sıcak ve Soğuk Su seviye kontrolü – Sıcaklık seviye kontrolü – Ortam hava değerleri – Zaman döngü değerleri- Enerji kaynak kullanım tespiti ( solar enerji yada şebeke üzerinden anlık değerlendirme ) – Anlık Enerji sarfiyat değerleri – Su basınç seviyesi kontrolleri yapılmaktadır.

Solex Therm Kombi sistemlerimizde, Hybrid uygulama kullanılması durumunda , otomasyon kontrol ünitesi anlık olarak Solar Sistemden gelen enerji gücünü takip etmekte olup , gücün yetersiz kalması durumunda sistemin aksamaması için Şebeke Elektriğine yönelerek Elektrik enerjisini 220 volttan 24 volt şeklinde çevirim yapıp , ısıtma sisteminin kesintisiz olarak çalışmasını sağlamaktadır.

Neden gerekli ?

Ancak, katı yakıtlar çok zahmetli kullanıma sahip ve depolama alanı gerektiren ürünler olduğu için insanlar zorunlu olmadıkça bu ürünleri kullanmaktan kaçınıyorlar.

Isı pompası ve elektrikli ısıtıcılar ise yüksek elektrik fiyatları sebebiyle insanlara büyük tüketim maliyetleri  getirmektedir.

Artık,insanlar  soğuk kış aylarında üşümeye devam edecek yada yüksek maliyetli ısınma yolarından birisini seçecektir. Ucuz ısınma istiyorlarsa, zahmetli bir ısın ma şekli olan katı yakıt kullanımına yönelecektir. Katı yakıt kullanımı ise tüm ülkelerin onlarca yıldır çözüm aradığı  CO2 Salınımı sorununu  daha da arttıracak ve hava kirliliği inanılmaz boyuta ulaşacaktır.

Solex Therm Kombi sistemlerimiz , kullanım ve montaj kolaylığı olması amacıyla paket bir ünite halinde sevk edilmekte olup ,

  • Kullanılacak alanda mevcut bir kombi ünitesi bulunmakta ise , kombiye petek ısıtma için yapılan sıcak ve soğuk su girişi kombiden ayırılarak bizim ünitemiz de mevcut su giriş ve çıkışlarına bağlanmaktadır. Ayrıca şebekeden bir adet soğuk su giriş borusu çekilerek ünitemize bağlanmaktadır.
  •  
  • Kullanılacak alanda mevcut bir sistem yoksa , peteklere su aktarımı ve dönü şünü sağlayan su tesisat borularının giriş ve çıkışları bizim ünitemizde mevcut su giriş ve çıkışlara bağlanmaktadır. Ayrıca şebekeden bir adet soğuk su giriş borusu çekilerek ünitemize bağlanmaktadır.
  •  
  • Su tesisat bağlantıları yapıldıktan sonra sistem üzerinde mevcut elektrik şebeke bağlantı fişi mevcut topraklı prize takılmalıdır.
  •  
  • Sistemin hybid modelde kullanılması durumunda, PV Solar panellerden gelen kablo herhangi bir güç çevirici invertöre ihtiyaç duymaksızın , otomasyon ünitesinde mevcut PV Güç Giriş yerine bağlanarak çalıştırılmaktadır.
  •  
  • Talep edilmesi durumunda Sistemimiz uzaktan erişim ile Telefon üzerinden kontrol edilebilmektedir.

Isınma sistemi olarak doğalgaz kombi sisteminin son yıllarda çok fazla kullanıl ma sebebi, hem çok kolay, hem de çok rahat ve konforlu olmasından kaynaklan maktadır. Evlerde her alan aynı derecede ısındığından misafir geldiğinde misafir sıcakta otururken, evde ders çalışan çocuğunuz soğukta ders çalışmak zorunda kalmamaktadır

Ancak daha önce de bahsettiğimiz üzere Doğalgaz teminindeki zorluklar ve inanılmaz fiyat artışları insanları alternatif enerji sağlayan sistemlere yönelmek zorunda bırakmıştır. Bu durumda ise, ısınma zorlaşmış ve konfor düşmüş yada daha büyük enerji sarfiyatları daha fazla maliyetlere katlanmaya sebep olmuştur.

Biz SOLEX ENERJİ ailesi olarak , konforunuzdan asla vazgeçmeden , kombi kullanımından daha düşük maliyetler ile üstelik YEŞİL ENERJİ kullanarak doğaya dost bir sistem sunuyoruz.
Daha önemlisi , Güneşli havalarda BEDAVA ISINIYORSUNUZ….

Çalışma Prensibi

Sistem oda sıcaklık ölçüm cihazından gelen komut ile çalışmaya başlayıp , kullanıcı tarafından belirlenen oda ısısına ulaşmak için su ısısını belirleyip sistemi devreye alan PLC sistem ile devreyi başlatmaktadır. Sıcaklık – Basınç – Seviye – Hava – Zaman kontrolleri otomasyon sistemi ile gerçekleştirilmektedir. Sistem istenilen oda sıcaklığına ulaşınca Bekleme Moduna geçmektedir.

SOLEX THERM KOMBİ 50 MODELİ :

KAPASİTE :  5 ADET PETEK İÇİN

ENERJİ SARFİYATI :  0.50 KW / S

ENERJİ TÜKETİM BEDELİ : 0.60 KW * 2.25 TL / KWh ( MART 2024 240 KW ÜZERİ KONUT FİYATI )

GÜNLÜK ENERJİ TÜKETİM BEDELİ : 1.35 TL / S * 14 SAAT GÜNLÜK KULLANIM = 18.90 TL

*** YUKARIDA SARFİYAT HİÇ GÜNEŞ OLMAYAN GÜN VE AKŞAM SAATLERİNDE  KULLANIM BEDELİ OLUP , GÜNEŞLİ GÜNLERDE HYBRİD MODEL ISITMA SİSTEMİ, “BEDAVA ISITMA” YAPMAKTADIR.

SOLEX THERM KOMBİ  90 MODELİ :

KAPASİTE :  9 ADET PETEK İÇİN

ENERJİ SARFİYATI :  0.95 KW / S

ENERJİ TÜKETİM BEDELİ : 0.95 KW * 2.25 TL / KWh ( MART 2024 240 KW ÜZERİ KONUT FİYATI )

GÜNLÜK ENERJİ TÜKETİM BEDELİ : 1.35 TL / S * 14 SAAT GÜNLÜK KULLANIM = 28.35 TL

*** YUKARIDA SARFİYAT HİÇ GÜNEŞ OLMAYAN GÜN VE AKŞAM SAATLERİNDE  KULLANIM BEDELİ OLUP , GÜNEŞLİ GÜNLERDE HYBRİD MODEL ISITMA SİSTEMİ, “ BEDAVA ISITMA “ YAPMAKTADIR

STANDART KOMBİ  İÇİN HESAPLAMA :

4 ODADAN OLUŞAN BİR  DAİREDE KOMBİ SİSTEMİNİN KOMBİ HAZNESİ ,PETEK VE BAĞLANTI BORULARI İÇERİSİNDE ORTALAMA OLARAK  57.5 LT – 60 LT ARASI SU BULUNMAKTADIR.

KOMBİ 50’C ISIYI SAĞLAMAK İÇİN SAATTE 0.53 M3 DOĞALGAZ HARCAMAKTA VE MEVCUT KOMBİ ELEKTRİK MOTORU DA 0.15 KW ELEKTRİK HARCAMAKTADIR.

BU RAKAMLARDAN YOLA ÇIKARAK GÜN İÇERİSİNDE 14 SAAT ÇALIŞAN BİR KOMBİ ÜNİTESİ

DOĞALGAZ SARFİYATI : 0.53 M3 * 6.65 TL / M3 ( MART 2024 )* 14 SAAT = 49.34 TL / GÜN

ELEKTRİK SARFİYATI :  0.15 KW * 2.25 TL / KWh * 14 SAAT = 4.72 TL / GÜN

GÜNLÜK TOPLAM ENERJİ TÜKETİM BEDELİ : 54.06 TL

Solex Therm Kombi
Teknik Özellikler

TEKNİK ÖZELLİKLER TABLOSU

MODEL                         :   SOLEX THERM KOMBİ 50 – SOLEX HERM KOMBİ 90

VOLTAJ                         :    24V DC / AC ( HYBRİD )

PV MODUNDA ISI GÜÇ TÜKETİMİ :   YOK

ŞEBEKE MODUNDA GÜÇ TÜKETİMİ :   0.5 KW  & 0.95 KW / S ( 24 VOLT )

SİRKÜLASYON POMPASI :  82 WATT (  15/6 – 230V – 50HZ )

MAX. AKIM                      :   24V – 20A ( GÜÇ KAYNAK )

MAX. ÇALIŞMA BASINCI  : 3 BAR

KONTROL ÜNİTESİ : OTOMASYON ÜNİTE DESTEKLİ PLC YADA DOKUNMATİK EKRAN

ISITMA ÜNİTESİ :    THERMAL PED

ELEKTRİK KORUMA SINIFI : IP40

HYBRİD SİSTEM KULLANIMI  :  PV PANEL YADA BATARYA DESTEKLİ

SİSTEME BAĞLANABİLEN PETEK SAYISI : 5 – 9 ADET ( MODELE GÖRE )

ZEMİNDEN ISITMA BAĞLANABİLEN BORU MİKTARI : 500 – 750 MT ( MODELE GÖRE )

DIŞ KASA : BOYALI METAL

TANK MALZEMESİ : PASLANMAZ METAL

KAZAN KAPASİTESİ : 35 – 50 LT ( MODELE GÖRE )

KAZAN ISI AYAR ARALIĞI : 10 – 65’C

KAZAN KAPASİTESİ :  2.250 – 3600 KCAL / S

KAZAN ISI GÜCÜ :  2.65 KW – 4.25 KW ( MODELE GÖRE )

MEKANİK  GÜVENLİK TERMOSTATI : VAR

VOLTAJ ÇEVİRİ MODÜL : VAR

YÜKSEK VOLTAJ KORUMA : VAR

ODA İÇİ TERMOSTAT : VAR

ISI SEVİYE KONTROLÜ : SU SEVİYE KONTROLÜ : VAR

ISI DEĞER ARALIĞI BELİRLEME : VAR

BELİRLENEN ISIYA GELİNCE BEKLEME MODU : VAR

ÇALIŞMA ZAMAN  KONTROLÜ : VAR

SİSTEM UZAKTAN ERİŞİM :  TALEBE BAĞLI

PV PANEL & BATARYA BAĞLANTI : SOKET GİRİŞ

ELEKTRİK BAĞLANTI KABLOSU ( AD / MM3 ) : 3 * 1.5

SU BAĞLANTI BORU ÇAPI :  ½ “ , ¾ “

ÜNİTE ÖLÇÜSÜ ( DERİNLİK * YÜKSEKLİK * EN ) :  50 * 50 * 60 CM

ÜNİTE BOŞ AĞIRLIK : 24 KG

ÜNİTE DOLU AĞIRLIK : 65 KG

 

Scroll to Top